A hatékony megfelelőségi igazolás követelményei

2023.01.11. 14:23

A struktúrától függetlenül a hatékony megfelelőségi igazolást számos tényező befolyásolja.

Először is, egy írott, jól meghatározott ESD védelmi program terv létezése, az EPA területeken használt minden ESD védett eszköz számára meghatározott, elvárt határértékekkel. A teljesítmény mérését nehéz megtenni akkor, hogyha nincs semmi, amihez viszonyítanánk. Valamint gyakran hallhatja az auditor kérdését: „Egyes emberek szerint az EPA területen 500 volt alatti értékeket kellene mérni, viszont mások azt mondják, hogy 100 volt alattiakat. Mi elfogadható, amikor a gyár padlóját auditálom?” Ez a kérdés nyilvánvalóan meghatározott, elvárt határértékek és teszteljárások hiányára utal, amelyek egy formális, ESD védelmi programterven alapulnának – így ezek nélkül az audit kevésbé lesz hatékony.

Másodjára, néhány mérés elvégzése – jellemzően az ellenállás megmérése és töltés vagy mezők jelenlétének kimutatása. Ennélfogva, ahhoz, hogy az EPA terület megfelelőségi igazolását elvégezze, tesztberendezésre lesz szüksége. Elektrosztatikus térerőmérőre, széles mérési tartománnyal rendelkező ellenállásmérőre, földelési kimeneti feszültségmérőre, és megfelelő elektródákra, tartozékokra minimum szüksége lesz.

Harmadjára, minden olyan területet szerepeltessen, ahol ESD védelem szükséges, az elektrosztatikus kisülésekkel szemben érzékeny eszközök (ESDS) védelme érdekében. Jellemzően az áruátvétel, ellenőrzés, tárolóhelyek és raktárak, összeszerelés, tesztelés és ellenőrzés, kutatás és fejlesztés, csomagolás, helyszíni javítás, irodák és laboratóriumok és a tisztaterek be vannak vonva. Az ESD Védelmi Programtervben szereplő minden területet érint a megfelelőségi igazolás. Még azokat a területeket is szükség áttekinteni, amelyek kimaradtak ebből a tervből, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy ESDS eszközök nincsenek védelem nélkül kezelve az adott területeken. Ha megtörténik, hogy ilyen területekre (pl. mérnökség, tervezés) jutnak az eszközök, olyan mechanizmusokról kell gondoskodni, amelyek biztosítják, hogy az eszközök nem megfelelő termékként vannak kezelve.

Hasonlóképpen, auditálni szükséges az összes különböző folyamatot, anyagot és eljárást, amit az ESD védelmi program részeként használnak – személyzet, berendezés, csuklópántok, padlók, ruházat, munkafelületek, folyamatos monitorok, ülések, képzés és földelés.

Negyedjére, gyakran és rendszeresen szükséges megfelelőségi igazolási auditokat tartani. A felhasználónak azonban meg kell határoznia a gyakoriságot (és azt, hogy a mintavétel megfelelő). A Megfelelőségi Igazolás ESD TR53 A mellékletében található „Vizsgálati gyakoriság” szerint: „Az ebben a dokumentumban felsorolt időközönkénti tesztelési eljárások célja annak azonosítása, hogy az ESD berendezések és anyagok teljesítményében az idő múlásával adódtak –e jelentős változások. Tesztelési frekvencia határértékek nincsenek felsorolva ebben a dokumentumban, mert minden felhasználónak önmagának kell a saját tesztfrekvencia listáját meghatároznia, az általuk kezelt ESD érzékeny eszközök kritikus tulajdonságai és az ESD védett berendezések, anyagok meghibásodási kockázata alapján. Példák arra, hogyan kell mérlegelni a tesztfrekvenciákat: a napi csuklópánt ellenőrzések elegendőek néhány alkalmazásnál, ugyanakkor más folyamatokban az operátorok fokozott földelési megbízhatósága céljából folyamatos csuklópántmonitorozást is lehet használni. A csomagolási ellenőrzések a csomagolás összetételén és használatán múlhatnak. Egyes csomagolások olyan elektrosztatikus kisülés ellen védett tulajdonságokkal bírhatnak, amik az idővel és a használattal gyorsabban romlanak, míg más csomagolások függhetnek a páratartalomtól és korlátozott lehet a felhasználási idejük. Néhány anyag, mint például az ESD padlóburkolatok esetében, gyakoribb monitorozásra lehet szükség, a tartósság hiánya miatt. Más anyagok, mint az ESD PVC padlóburkolatok, kevesebb ellenőrzést igényelhetnek. A padló karbantartását követően szintén meg kell fontolni a tesztelést.”

A megfelelőségi igazolás auditálásának konkrét gyakorisága az Önök létesítményétől és az ott előforduló ESD problémáktól függ. Az ESD védelmi program első auditját követően, egyes szakértők lehetőség szerint havonta javasolják minden részleg auditálását és esetleg évente legalább hat alkalommal. Hogyha ez nagyon sűrűnek tűnik, akkor ne feledje, hogy ezek a rendszeres ellenőrző auditok mintavételekre alapulnak minden részleg munkaterületéből, nem feltétlen minden munkaállomásra terjednek ki. Hogyha a program működni kezd, az auditok gyakorisága az Ön tapasztalatán fog alapulni. Hogyha az auditok rendszeresen elfogadható szinteket mutatnak a megfelelőség és a teljesítmény tekintetében, akkor csökkentheti a gyakoriságot és a mintavételt. A másik oldalról viszont, hogyha az auditok rendszeresen folyamatos problémákat fednek fel, akkor szándékában áll majd a gyakoriság és a mintavételezés növelése.

Ötödjére, a trendeket mutató diagramokat kell készítenünk és részletes feljegyzéseket kell vezetnünk, riportokat kell összeraknunk. Ezek segítenek biztosítani azt, hogy a meghatározott eljárásokat rendszeresen betartják. Ezek a nyilvántartások alapvető fontosságúak minőségirányítási célokra és korrekciós intézkedésekre nézve, valamint az ISO-9000-nek való megfelelés szempontjából.

Végül, a megfelelőségi igazolási audit elvégzése alapján elengedhetetlen korrekciós intézkedéseket tenni, hogyha hiányosságokat fedezünk fel. Ezek megalapozottságához a trendeket nyomon kell követni és elemezni kell őket. Az intézkedés magukba foglalhatják a munkavállalók ismételt képzését, az elvárt dokumentáció és folyamatok felülvizsgálatát vagy az adott létesítmény módosítását.

Forrás:

Fundamentals of Electrostatic Discharge
Part 4: Training and Auditing
© 2013, EOS/ESD Association, Inc., Rome, NY

https://www.esda.org/esd-overview/esd-fundamentals/part-4-training-and-auditing/

Partnereink