Az adott szervezet, létesítmény, folyamatok és hibák kiértékelése

2020.04.17. 12:31

A következő lépés az adott környezet és annak ESD-re gyakorolt hatásának alapos megismerése.

 

A termékminőségbeli hibákból adódó veszteségekről és az ESD érzékenységről szóló adatokkal felfegyverkezve lehetőség nyílik az adott létesítmény kiértékelésére, olyan területeket és folyamatokat keresve, amelyek ESD problémákat okozhatnak. Érdemes figyelemmel lenni például elektrosztatikus töltéseket generáló anyagokra, azokra a folyamatokra, amiknek során a dolgozók az ESD érzékeny eszközöket kezelik, és azokra a helyzetekre, amikor az ESD érzékeny eszközök vezetőképes anyagokkal érintkeznek.

Dokumentálja a folyamatokat vagy a munkautasításokat. Figyelje meg az emberek és az anyagok mozgását a területeken. Jegyezze fel azokat a területeket, amelyeken az ESD problémák lehetősége legnagyobbnak tűnik. Emlékezzen rá, hogy az ESD a raktárban is előfordulhat, csakúgy, mint azokon a területeken, ahol összeszerelést végeznek. Ezután végezzen alapos felmérést vagy auditot a létesítményben. Mérje meg a dolgozókat, berendezéseket, anyagokat, abból a célból, hogy meghatározza a megfelelő ellenállási tartományokat és az elektrosztatikus mezők jelenlétét a környezetben.

Mielőtt a problémákra megoldást keresne, az ESD-ből adódó termékminőség-veszteségek mértékét szükséges meghatározni. Ezek a veszteségek bevételezési riportokban, minőségbiztosítási és –ellenőrzési nyilvántartásokban, vevői visszárukban, telephely hozamokban, hibaelemző riportokban és más adatsorokban jelenhetnek meg, amikkel lehet, hogy már rendelkezik, vagy amiket szükséges összegyűjtenie. Ez az információ nem pusztán a probléma nagyságát segíti meghatározni, hanem a figyelmet igénylő területek pontos azonosításában és rangsorolásában is hasznos. Hogyha elérhetőek, akkor szintén ajánlott megfontolni annak a lehetőségét, hogy a technológiai ütemtervek és a belső termékfejlesztés eredményeként a jövőben is felmerülhetnek problémák.

Dokumentálja a tényleges és lehetséges ESD veszteségeket, amelyek hibás alkatrészek miatt, átdolgozás, vevői visszáruzás, és az ellenőrzés vagy végső tesztelés során fordulhatnak elő. További segítségként használjon külső forrásokat vagy saját kísérleti programjuk eredményeit. Készítsen becsléseket az ESD védelmi program megvalósításából fakadó, elérendő megtakarításokra.

Azokat az eszközöket (alkatrészeket, szerelvényeket, késztermékeket) is azonosítani akarja majd, amelyek a legérzékenyebbek az ESD-vel szemben, meghatározva besorolásukat, érzékenységüket. Vegye figyelembe, hogy két különböző beszállító két funkcionálisan azonos terméke nem feltétlen ugyanolyan ESD besorolással rendelkezik.

Forrás:

Fundamentals of Electrostatic Discharge
Part Two—Principles of ESD Control – ESD Control Program Development
© 2013, EOS/ESD Association, Inc., Rome, NY

https://www.esda.org/esd-overview/esd-fundamentals/part-2-principles-of-esd-control/

Partnereink