Az elektrosztatikus töltések levezetése és semlegesítése

2020.04.04. 02:04

Mivel egészen egyszerűen nem tudjuk az elektrosztatikus töltés generálódást teljesen megszüntetni az EPA területen, az ötödik alapelvünk az előforduló elektrosztatikus töltések biztonságos szétoszlatása és semlegesítése.

 

Meghatározó szerepe van a megfelelő földelésnek és a vezetőképes vagy disszipatív anyagok használatának. Például, lehet, hogy a munkát elkezdő dolgozók testén töltés alakult ki; ezt a töltést csuklópánthoz való csatlakozással tudják megszüntetni, vagy úgy, hogy ESD padlóra lépnek, ESD védett lábbelit viselve. A töltés a földbe áramlik ahelyett, hogy kisülés történne valamilyen érzékeny alkatrészbe. A kisülés áramlásának nagyságát ellenőrzés alatt lehet tartani elektrosztatikusan levezető (disszipatív) anyagokkal, megelőzve a feltöltött eszköz sérülését.

Vannak olyan tárgyak, mint például a közönséges műanyagok és más szigetelők, amik nem vezetőképesek, és földeléssel nem lehet az elektrosztatikus töltést eltávolítani róluk, mert nincs olyan útvonal, ami elég vezetőképes lenne ahhoz, hogy a töltés ésszerű időtávon belül csökkenjen. Hogyha a tárgyat nem lehet eltávolítani az EPA területről, akkor ionizációval lehet semlegesíteni a töltéseket ezeken a szigetelő anyagokon. Az ionizációs folyamat során negatív és pozitív ionok jönnek létre. A tárgy töltöttségével azonosan töltött ionok taszítódnak a feltöltött tárgyról, míg az ellenkezően töltött ionokat vonzza a töltött tárgy felülete, így semlegesítik a tárgyat (lásd 1. ábra). Hogyha az ionegyensúly megfelelő, akkor a nettó töltés nulla.

1. ábra

1. ábra: Egy elektrosztatikusan feltöltött tárgy olyan ionizátorral történő semlegesítésének alapelve, amely negatív és pozitív töltéseket generál. A tárgy töltöttségével azonos töltéssel rendelkező ionok taszítódnak a feltöltött tárgyról, míg az ellenkezően töltött ionokat vonzza a töltött tárgy felülete. Így semlegesítik a tárgyat.

Forrás:

Fundamentals of Electrostatic Discharge
Part Two—Principles of ESD Control – ESD Control Program Development
© 2013, EOS/ESD Association, Inc., Rome, NY

https://www.esda.org/esd-overview/esd-fundamentals/part-2-principles-of-esd-control/

Partnereink