Ionizáció

2020.06.17. 12:50
A legtöbb ESD védelmi program szintén foglalkozik a szigetelt vezetőképes anyagokkal, amik nincsenek leföldelve és olyan szigetelő anyagokkal (pl. általában legtöbbször műanyagok), amiket nem lehet leföldeni. Az elektrosztatikus töltések levezetését antisztatizáló anyagok átmenetileg tudják biztosítani bizonyos körülmények között.
 
Gyakrabb viszont, hogy levegőionizációval semlegesítik a szigetelő és elszigetelt tárgyakon levő elektrosztatikus töltést, úgy, hogy pozitív és negatív töltöttségű részecskék kiegyensúlyozott forrását hozzák létre. Bármilyen elektrosztatikus töltés van a munkakörnyezetben levő tárgyakon, a levegőben levő ellenkező polaritással rendelkező töltések vonzásával csökkenteni és semlegesíteni lehet. Mivel a levegő ionizáció során csak azt a levegőt használjuk, ami már egyébként is a munkakörnyezetben van, ezért tisztaterekben is alkalmazható, ahol a kémiai permetek és bizonyos elektrosztatikusan levezetőképes anyagok nem használhatók.
A levegő ionizáció a teljes ESD védelmi program részegysége, és nem helyettesíti a földelést vagy más módszereket. Ionizátorokat akkor használunk, hogyha nem lehetséges mindent szabályosan leföldeni, valamint más ESD védelmi megoldások melletti pótmegoldásként. Tisztaterekben a levegő ionizáció egyike lehet a néhány használható ESD védelmi módszernek.
További információk találhatóak az ANSI/ESD STM3.1, az ANSI/ESD SP3.3 és ESD TR53 ionizációs szabványokban az ionizátorok maradék feszültségének (egyensúlyának) és töltés semlegesítési idejeinek tesztelésére.

Forrás:

Fundamentals of Electrostatic Discharge
Part Two—Principles of ESD Control – ESD Control Program Development
© 2013, EOS/ESD Association, Inc., Rome, NY

https://www.esda.org/esd-overview/esd-fundamentals/part-3-basic-esd-control-procedures-and-materials/

Partnereink